רוצה לדבר? אשמח מאוד לשמוע ממך. מבטיח ליצור קשר בהקדם:

ITOU Medium Horizontal reversed all.png
  • Facebook -Yahel Demeter
  • LinkedIn -Yahel Demeter
  • YouTube - Yahel Demeter
  • Google+ - Yahel Demeter

כל הזכויות שמורות ליהל דמטר 2020  - אין להעתיק / לשכפל / להפיץ תוכן מאתר זה ללא רשות מפורשת בכתב. כל התוכן באתר הינו אינפורמטיבי בלבד ומוגש As Is. יישומו הנכון של התוכן באחריות הקוראים בלבד והאתר/בעליו לא יישאו באחריות בגין כל נזק שהוא שייגרם כתוצאה משימוש בתוכן הכתוב.

האנשים שמפסיקים לחלום

מאת יהל דמטר

זמן קריאה: 5 דק׳

אומרים שהדבר היחיד שקבוע בחיים הוא השינוי. בהרבה מקרים הצורך בשינוי הוא גם אישי וגם מקצועי, ונובע מעצם ההבנה שקיבעון עלול להפוך פוטנציאל רב למבוזבז. כאזרחי אומת הסטארט-אפ שכובשת כותרות עולמיות כל שני וחמישי, אנחנו כל הזמן חושבים על רעיונות עסקיים ולא תמיד מפתחים אותם, למרות שאנחנו בכלל לא מודעים לכך שלפעמים זה פשוט יותר משזה נראה, ושבהרבה מקרים יש לטובתנו יותר סיכויים משחשבנו.

פורסם לראשונה בירחון ״חיים בעמק״

 

היכולת לפתח מוצרים ושירותים שכולם מדברים עליהם ולהצליח בגדול, או לעבוד עם לקוחות מחו״ל, כבר לא שמורה רק לאנשים אמידים או לארגוני ענק. זמינות ונגישות המידע פתחו זאת לכולם. כמעט כל מי שרוצה יכול היום להקים סטארט-אפ או עסק קטן ולהצליח; הכל שאלה של יכולת לקרוא את השוק ולהתאים את הרעיון ככל האפשר לסיטואציות נוכחיות ועתידיות. 

 

לכבוד גיליון ה-100 של ״חיים בעמק״, מגזין שאני כותב בו הרבה, שהפך חלום של שני יזמים למגזין ידוע ומוערך, אגיש כאן ארבעה כלי עבודה מארגז הכלים שלי, שכולם יכולים להשתמש בהם כדי להתחיל לחשוב איך הם מגשימים את רעיונותיהם העסקיים ומשנים את החיים של הרבה אנשים. הם טובים לאנשים שמעוניינים להפוך רעיון לסטארט-אפ או לעסק קטן, לאנשים שמעוניינים להמשיך ולפתח עסקים קיימים, ולמנהלים ומנהלות בארגונים ככלים להובלת שינויים.

"כשהרעיון ברור צריך להבין אילו פחדים ברקע יש לנקות כדי ליישם אותו, או כדי לוודא שלא יחבלו בו בעתיד. לכולם יש פחדים, ורובם נוגעים להצלחה או לכישלון."

1. מבינים את ה״למה״

מניסיוני, ככל שהקשר בין הרעיון לבין הבעיות היומיומיות של האדם שחשב עליו הדוק יותר – כך סיכויי ההצלחה גדולים יותר כי ה״למה״ מגיע מצורך אמיתי. כמו כן, ככל שה״למה״ משמעותי יותר בחייו של היזם, ומגיע מסיבות משמעותיות עמוקות ולא רק מהרצון להצליח, כך יגדלו הסיכויים להתמודדות טובה יותר עם המכשולים שיגיעו.

 

2. מדייקים את הרעיון

חשבת על רעיון שמגיע מבעיה שחווית? כנראה שלעוד אנשים בעולם יש בעיה דומה. עכשיו צריך לראות כמה אנשים כאלה יש, איך הרעיון פותר את הבעיה, איך אנשים ישתמשו בו וכמה הם מוכנים לשלם עבורו. כאן חשוב להתמקד בבעיה ולא רק בפתרון, כי ייתכן שהבעיה תישאר והפתרון ישתנה. כל עוד הבעיה קיימת, באפשרותך לפתור אותה, אבל יש לזכור שאולי אחרים מנסים לפתור אותה במקביל אליך, וככל שהרעיון מדויק הוא פשוט ומהיר יותר למימוש.

רוצה שנדבר? אשמח!

3. מבינים את הפחד

כל חלום מורכב מרעיון ומפחד, וכשהרעיון ברור צריך להבין אילו פחדים ברקע יש לנקות כדי ליישם אותו, או כדי לוודא שלא יחבלו בו בעתיד. לכולם יש פחדים, ורובם נוגעים להצלחה או לכישלון. הפחדים חיוניים ולא חייבים להעלים אותם, אלא לוודא שלא יהפכו למכשול.

 

4. בונים תוכנית עבודה

כדי לחבר בין אנשים לבין הרעיון שלך יש צורך בתוכנית הכוללת היבטים מיתוגיים, שיווקיים ועסקיים, ולהחליט האם מדובר בעסק קטן או בסטארט-אפ, שהתכנית העסקית והכלכלית שלהם שונה בתכלית. יש לשאול כאן האם הרעיון משפר פתרון קיים או מציע פתרון חדש לגמרי, כי התוכניות מושפעות מאוד גם מהתשובה לשאלה זו. 

 

יש פתגם גרינלנדי שאומר שכשמכחישים את קיומה של מפלצת היא גדלה, וזה גם נכון לרעיונות עסקיים ולחלומות. אם לא מגשימים אותם, הם גדלים בדמיון עד כדי שלא מאמינים שניתן להגשים אותם. חשוב לדעת שאין פחד שאין לו פתרון, ואין יזמים מצליחים שה״למה״ שלהם לא חזק. כשיש ״למה״ אמיתי- כל היתר פתיר ומבוסס על התמדה, מפת יעדים ברורה ותכנית עסקית מהודקת אך גמישה. 

 

רוב האנשים יודעים איזה שינוי הם צריכים לעשות כדי לממש את עצמם ולהצליח. ההצלחה נובעת מהבחירה להפסיק לחלום ולהתחיל לעשות, כי החיים ממשיכים ויש עוד חלומות לחלום ולהגשים.

נושאים נוספים שכנראה יעניינו אותך:

אם לדעתך כדאי שנדבר, כאן יוצרים איתי קשר: