רוצה לדבר? אשמח מאוד לשמוע ממך. מבטיח ליצור קשר בהקדם:

ITOU Medium Horizontal reversed all.png
  • Facebook -Yahel Demeter
  • LinkedIn -Yahel Demeter
  • YouTube - Yahel Demeter
  • Google+ - Yahel Demeter

כל הזכויות שמורות ליהל דמטר 2020  - אין להעתיק / לשכפל / להפיץ תוכן מאתר זה ללא רשות מפורשת בכתב. כל התוכן באתר הינו אינפורמטיבי בלבד ומוגש As Is. יישומו הנכון של התוכן באחריות הקוראים בלבד והאתר/בעליו לא יישאו באחריות בגין כל נזק שהוא שייגרם כתוצאה משימוש בתוכן הכתוב.

פחדים נפוצים ביישום רעיונות עסקיים

מאת יהל דמטר

זמן קריאה: 8 דק׳

כולנו יזמים. צעירים, מבוגרים, שכירים ועצמאיים, וההבדל בין רוב האנשים לבין היזמים המצליחים בעולם מתמקד ביכולת למצוא את האומץ ליישם רעיונות עסקיים טובים.

פורסם לראשונה בירחון ״חיים בעמק״

 

הצעד הראשון הזה, שהוא הקשה מכולם, הוא נושא שמעסיק אותי באופן אישי כבר שנים, ועם הזמן למדתי לחלק את מערכת הפחדים הזו שמונעת מאנשים לממש את יכולותיהם העסקיות, לשלושה פחדים עיקריים, שלכולם יש פתרונות.

 

הפחד ממה שתביא איתה ההצלחה 

תתפלאו לשמוע אבל יש דבר כזה שנקרא ״פחד מהצלחה״, כשלרוב נוטים לבלבל אותו עם הפחד מכישלון. אל תבינו לא נכון. אין אנשים שמפחדים להצליח, כלומר, שכששואלים אותם אם הם רוצים להצליח הם אומרים ״לא תודה, אני מפחד״. מדובר על הפחד ממה שתביא איתה ההצלחה, שלמעשה גורמת להם לחבל בעצמם בסיכויי ההצלחה שלהם, אבסורדי עד כמה שזה נשמע. מדובר על משפחת פחדים כדוגמת פחד מאחריות, פחד מביקורת, פחד מכך שהדברים לא יהיו מושלמים, פחד מלאבד את החברים ואפילו פחד מתביעות משפטיות או מהתעסקות עם רשויות. ה״חבלה העצמית״ הזו, לרוב תתבטא בחסמים לא בהכרח מציאותיים שנוצרים לכאורה מעצמם. כשמפרקים את הפחדים האלה ועוד רבים כמוהם, יש דרכים להתמודד עם כל אחד מהם באמצעות ידע, כלומר, לדעת מה עשוי לקרות ומה הם הפתרונות המתאימים. למשל, להבין מה תהיה בדיוק האחריות הנדרשת, לדעת להתמודד עם ביקורת, לדעת מתי צריך לוותר על שלמות כדי ליישם רעיון ולראות עד כמה פרפקציוניזם פוגע לעיתים במימוש רעיונות. 

״ חוסר ניסיון עסקי מתבטא כשאנשים נדרשים לקבל החלטות ולתת תשובות. הם מפחדים לעשות טעויות ובצדק. הפתרון כאן הוא לא בהכרח ללמוד הכל, אלא להבין קודם כל מה נכון ללמוד ״

הפחד מלאבד הכל

יזמות היא שריר שצריך לאמן, וככל שמאמנים אותו יותר מפחדים פחות כי יודעים שכמעט את כל הרעיונות אפשר לבחון בצורה יעילה לפני היציאה לדרך ושיש דרכים להגביר סיכויים, למזער סיכונים ולהגביר ודאות אודות סיכויי ההצלחה. הפחד מלאבד הכל מתקשר גם לפחד מביקורת (מה יגידו עליי אם אכשל) ולפחד כלכלי, שכן מימוש רעיונות בדרך כלל כרוך גם בהשקעה כספית. אז דבר ראשון, אפשר תמיד לעניין משקיעים ברעיונות כאשר הם מגובשים ופותרים בצורה יעילה בעיות שהרבה אנשים חווים, וכשקיימת התאמה מוכחת ביניהם לבין השוק, הדרישות ויכולות הצרכנים. דבר שני, יש דרכים לממש רעיונות בשלבים כאשר כל אחד מממן את הבא אחריו, עד לרמה טובה בה הרעיון יכול להניב רווחים בעצמו ולממן את שלבי הפיתוח הבאים, או להיות מוכן לגיוס השקעה מגורמים שונים, ויש לא מעט כאלה. 

רוצה שנדבר? אשמח!

הפחד מחוסר ניסיון

חוסר ניסיון עסקי מתבטא כשאנשים נדרשים לקבל החלטות ולתת תשובות. הם מפחדים לעשות טעויות ובצדק. הפתרון כאן הוא לא בהכרח ללמוד הכל, אלא להבין קודם כל מה נכון ללמוד ובמה להתקדם בעזרת גורמים חיצוניים. אנשים לא תמיד מודעים לחוזקות שלהם, וגם אם הם מודעים, הם לא תמיד משתמשים בהן, ואם תכתבו עכשיו את החוזקות שלכם על דף, תראו שאתם ככל הנראה לא משתמשים בכולן. כשרעיון מסוים בא מהיכרות עם הבעיה ממקור ראשון, ניסיון עסקי מקבל חשיבות פחות אקוטית לדעתי, כי הניסיון החשוב הוא בפרקטיקה. ברגע שמחליטים מה צריך ללמוד לפי פערי הידע העסקי שיש להשלים ומתי להיעזר במומחים חיצוניים, הדברים נעשים יותר פשוטים. אני באופן אישי מוציא החוצה נושאים שכרוכים בלימוד מתמיד לצד ניסיון מעשי שוטף, כי הלימוד והעדכון השוטפים לצד היישום זו עבודה בפני עצמה.

תזכרו שגם כישלון ביישום רעיון הוא הצלחה, כי גם אם לא הצלחתם כמו שתכננתם אבל נזהרתם, במקרה הכי גרוע למדתם משהו על איך הדברים עובדים וחיזקתם את שריר היזמות שלכם. הפתרון לא נעוץ בכמות הרעיונות שיש לכם אלא בלגיטימציה שאתם נותנים לעצמכם לחלום וליישם אותם.

נושאים נוספים שכנראה יעניינו אותך:

אם לדעתך כדאי שנדבר, כאן יוצרים איתי קשר: